Hösten är här men värmen håller i sig åtminstone på dagarna. Regn och solsken om vartannat. Vi har fått hem allt foder och all halm vi behöver för i år, de äldsta kvigorna är ute på betena fortfarande. Nya kalvboxar har köpts från Danmark och ett nytt avlastarbord då det ena var helt slut.

Inga mjölkprishöjningar från Arla i sikte ännu, och LRF och Icas "mjölkkrona" kommer i bästa fall ge oss några ören framöver. Inga kreditgarantier blev det heller, vilket i och för sig inte spelar någon större roll. Hoppas politikerna kan göra mer än utlova bankgarantier som inte blir av. Till exempel kan de ändra på våra särregler så vi åtminstone får konkurrera på bättre villkor.

EU kommissionens avdelning för konkurrens har hört av sig och vill veta hur vi tänker gå vidare. Vi ska därför sända ytterligare information till dom om hur det står till i Sverige. Det finns till exempel EU-rapporter som visar hur dåligt svenska bönder klarar sig, men dessa rapporter har inte använts tillräckligt skarpt av varken LRF eller Jordbruksverket.